Kontakt
Informativni centar „Obnova“
Adrese:
Zahtjevi za obnovu nekretnina oštećenih u potresu te stambeno zbrinjavanje podnose se Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine:
VAŽNO: Zahtjeve za obnovu moguće je predati do 31. prosinca 2023. godine.
Obrasci se nalaze na poveznici na mrežnoj stranici Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Četiri su vrste obrazaca koji se ispunjavaju se ovisno o vrsti obnove, dok je poseban obrazac namijenjen stambenom zbrinjavanju.
Obnova zgrada oštećenih u potresu provodi se putem organizirane obnove ili samoobnove, a načini obnove, ovisno o namjeni i stupnju oštećenja zgrade, su sljedeći:
Model samoobnove (novčana pomoć) omogućuje bržu realizaciju obnove jer samostalno odlučujete o ključnim koracima procesa tako što sami birate projektanta, izvođača radova i nadzor, kao i razdoblje početka i završetka radova. Kako biste ostvarili pravo na novčanu pomoć, potrebno je podnijeti Zahtjev i u njemu naznačiti vrstu zahtjeva za novčanu pomoć:
Zahtjev za novčanu pomoć može podnijeti: upravitelj ili predstavnik suvlasnika višestambene zgrade, stambeno-poslovne i poslovne zgrade; vlasnik/suvlasnik poslovne zgrade koja prema posebnom propisu nema upravitelja zgrade, odnosno vlasnik/suvlasnik obiteljske kuće.
Više informacija o samoobnovi potražite na https://obnavljamo.hr/samoobnova/.
Novčana sredstva možete dobiti:
Uzimajući u obzir vrijeme utrošeno na organizaciju samoobnove, država osigurava naknadu za poslove koordinacije samoobnove u iznosima od:
Zahtjev za organiziranu obnovu koja se provodi organizirano od strane države (obrasci za pojedine načine obnove nalaze se na poveznici) podnosi se Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine najkasnije do 31. prosinca 2023. Ministarstvo će donijeti akt o vrsti obnove, nakon čega slijedi provedba obnove. U skladu s odredbama Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije (Narodne novine, broj 21/23), za cjelokupnu provedbu obnove zaduženo je Ministarstvo.
Više informacija o organiziranoj obnovi potražite na https://obnavljamo.hr/organizirana-obnova/.
Akt o vrsti obnove donosi Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na temelju nalaza ovlaštenog inženjera. Naime, nakon podnošenja zahtjeva za obnovu, Ministarstvo će zatražiti nalaz ovlaštenog inženjera građevinarstva koji će, nakon posjeta potresom pogođenoj lokaciji, donijeti nalaz o postojećem stanju lokacije.
Novim Zakonom o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije (NN 21/23) reorganizirao se institucionalni okvir obnove (Fond za obnovu Grada Zagreba i Krapinsko-zagorske županije Zagrebačke županije i Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje pripojili su se Ministarstvu), administrativno se rasterećuje proces obnove (smanjuje se broj sudionika u obnovi i potrebna dokumentacija), uvode se novi modeli i pristupi u obnovi (novi model financiranja samoobnove), uvode se nove mogućnosti financiranja samoobnove (isplata cijelog iznosa potrebnog za obnovu prije početka radova), uvodi se novčana pomoć za uklanjanje svih uništenih zgrada (uključujući i pomoćne, gospodarske i ostale uništene zgrade, te novčane pomoći za troškove izrade projekta), uvodi se mogućnost kupnje obiteljske kuće ili stana (umjesto gradnje zamjenske obiteljske kuće), uvodi se učinkovitija i prikladnija javna nabava po geografskim cjelinama i blokovskim rješenjima, ukida se elaborat za uklanjanje za obiteljske kuće te izrada elaborata postojećeg stanja za konstrukcijsku obnovu kuća.
Više informacija dostupno je na:
Za pitanja u vezi podnošenja i rješavanja zahtjeva za obnovu možete se obratiti na sljedeće kontakte:
Uprava za graditeljstvo i obnovu
Za pitanja u vezi statusa provedbe obnove na Vašoj lokaciji možete se obratiti na sljedeće kontakte:
Uprava za provedbu obnove od potresa